Ogólny Systemy

Kilka słów o pbta

Jeśli interesujesz się grami RPG, prawdopodobnie słyszałeś już o systemie PbtA. Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej innowacyjnych mechanik RPG, który zrewolucjonizował sposób, w jaki myślimy o grach fabularnych. W tym wpisie chciałbym przedstawić Ci wprowadzenie do systemu PbtA, omówić jego cechy oraz wskazać, dlaczego warto wybrać taki system dla swojej gry RPG.

PbtA to skrót od „Powered by the Apocalypse”, czyli „Napędzany Apokalipsą”. Nazwa ta odnosi się do gry Apocalypse World, która została wydana w 2010 to roku i jest uważana za protoplastę systemu PbtA. Twórcą tego systemu jest Vincent Baker, który w Apocalypse World zastosował innowacyjne rozwiązania, zmieniające sposób, w jaki myślimy o grach RPG.

Czym więc jest system PbtA?

Najprościej mówiąc, jest to rodzaj mechaniki gry RPG, który opiera się na karciankach z pytaniami oraz na zasadzie „sukcesów i porażek”. Oznacza to, że gracze rzucają kośćmi lub innymi losowymi elementami, aby określić, czy ich akcje zakończyły się powodzeniem. W systemie PbtA gra odbywa się zgodnie z zasadą „tak, ale…” lub „nie, ale…”, co oznacza, że każde niepowodzenie lub sukces powoduje dalszy rozwój fabuły.

Cechy mechaniki PbtA

PbtA posiada kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają go spośród innych systemów RPG:

Kreowanie postaci: PbtA skupia się na kreowaniu unikalnych postaci, które mają swoje cele, motywacje i wady. Gracze mają dużą swobodę w kreowaniu swoich postaci i dostosowywaniu ich do świata gry.

Fabuła: Pozwala na kreowanie dynamicznej i interesującej fabuły, która skupia się na interakcjach między postaciami. Mistrzowie gry mają dużą swobodę w kreowaniu fabuły, co pozwala na dostosowanie jej do preferencji graczy.

Interakcja: Mechanika PbtA skupia się na kreowaniu interakcji pomiędzy postaciami, co pozwala na rozwijanie relacji między nimi. Gracze mają dużą swobodę w kreowaniu swoich relacji z innymi postaciami i wpływaniu na ich losy

Prosta mechanika: Jest prosta i intuicyjna, co pozwala na szybkie rozpoczęcie gry.

Wpływ graczy na fabułę: Daje graczom dużą swobodę w wpływaniu na fabułę gry. Decyzje graczy mają ogromny wpływ na rozwój fabuły i na losy postaci, co pozwala na bardziej immersyjną i angażującą rozgrywkę.

Ekspozycja: Zachęca do eksplorowania świata gry i do poznawania jego tajemnic. Mistrzowie gry mają dużą swobodę w kreowaniu świata gry, co pozwala na tworzenie unikalnych i interesujących lokacji.

Elastyczność: Jest elastyczny i pozwala na dostosowywanie go do różnych gatunków i tematów. System został wykorzystany w grach RPG o różnej tematyce, takiej jak horror, fantasy, sci-fi czy superbohaterowie

Dlaczego warto wybrać system PbtA dla swojej gry RPG?

Mechanika PbtA jest idealna dla graczy, którzy cenią sobie kreowanie unikalnych postaci i fabuły, oraz dla mistrzów gry, którzy chcą mieć dużą swobodę w kreowaniu świata gry i narracji. System PbtA pozwala na dynamiczną i angażującą rozgrywkę, gdzie decyzje graczy mają ogromny wpływ na rozwój fabuły. Mechanika jest prosta i intuicyjna, co pozwala na szybkie rozpoczęcie gry, nawet dla początkujących graczy. System PbtA jest także elastyczny i pozwala na dostosowywanie go do różnych gatunków i tematów, co sprawia, że może być wykorzystany w wielu różnych grach RPG.

To kilka przykładów gier RPG opartych na mechanice PbtA, których jest wiele więcej:

Apocalypse World – jest to oryginalna gra RPG, która zapoczątkowała cały system PbtA. Gra przenosi graczy do postapokaliptycznego świata, gdzie muszą walczyć o przetrwanie w brutalnym i nieprzyjaznym środowisku.

Dungeon World – to gra RPG osadzona w świecie fantasy, inspirowana klasycznymi grami RPG takimi jak Dungeons & Dragons. W grze gracze wcielają się w bohaterów poszukujących przygód i skarbów w podziemiach i lochach.

Monsterhearts – to gra RPG o młodych potworach i ich romansach w szkole średniej. Gracze wcielają się w postaci potworów, takich jak wampiry, wilkołaki, czy duchy, próbujące poradzić sobie z codziennymi problemami i miłością.

The Sprawl – to gra RPG osadzona w świecie cyberpunku, gdzie gracze wcielają się w członków korporacji lub wolnych strzelców, próbujących przetrwać w świecie przesiąkniętym technologią i polityką.

Masks: A New Generation – to gra RPG o młodych superbohaterach, którzy muszą nauczyć się kontrolować swoje moce i jednocześnie zmagać się z problemami, jakie niosą ze sobą ich tożsamości bohaterskie.

Urban Shadows – to gra RPG osadzona w świecie miasta, gdzie gracze wcielają się w postaci z różnych frakcji, takich jak wampiry, wilkołaki czy czarownice, próbujące zdobyć władzę i kontrolę nad miastem.

Podsumowanie

PbtA jest prostym, ale elastycznym systemem gier RPG, który skupia się na kreowaniu unikalnych postaci i fabuły, oraz nauczaniu graczy, jak wpływać na rozwój fabuły. System posiada wiele charakterystycznych cech, takich jak kreowanie postaci, fabuła, interakcja, prosta mechanika, wpływ graczy na fabułę, ekspozycja i elastyczność, co sprawia, że jest idealny dla graczy, którzy cenią sobie angażującą rozgrywkę i dużą swobodę w kreowaniu świata gry. Jeśli szukasz systemu, który pozwoli na kreowanie unikalnych postaci i fabuły, to system PbtA jest właśnie dla Ciebie.

Zapraszam wszystkich chętnych do dołączenia do naszej społeczności i wspólnego spędzenia czasu na naszym serwerze RPG!
https://discord.gg/5qECpPbSnN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *